Roadtripy plánujte kratšie, spoznáte skutočnú atmosféru

“Spolu s priateľom Borisom sme strávili za veľkou mlákou dve fantastické letá, na ktoré dodnes radi spomíname. Obe letá sme pracovali v mestečku Jackson v štáte New Hampshire. Keďže sme chceli navštíviť veľa zaujímavých miest a mali sme v úmysle si priniesť domov nejaké ušetrené peniaze, mali sme dve práce – ráno sme pracovali na miestnom golfe a poobede v reštaurácii.”
Marcela Belianská z Topoľčian
Študentka žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského

Ako vyzerali tvoje pracovné dni?

Práca na golfe je mimoriadne príjemná a fyzicky nenáročná. Vozíte sa v golfovom autíčku, staráte sa o trávnik a kvety, zbierate stratené golfové loptičky či upravujete piesok na ihrisku. Pohodička, alebo ako by povedali Američania #easypeasy V reštaurácii je tempo rýchlejšie – cez deň do podniku prišli takmer dve tisícky ľudí, stoly boli plné a vonku stál rad ľudí, čakajúci na uvoľnenie miesta. V USA sú však na takéto čakanie zvyknutí a na dobré jedlo si obyvatelia radi počkajú (neviem si celkom predstaviť, ako by sa v takýchto čakačkách prejavila nátura Slovákov, haha). V reštaurácii som pracovala buď ako „front desk person“ – čiže ako hosteska, ktorá víta hostí a usádza ich k stolom. Neskôr som chcela vyskúšať prácu v kuchyni, tak som sa dostala k príprave šalátov. Denne som tak pripravovala som malé sendviče a chutné šaláty pre stovky Američanov. Priateľ pracoval ako „busser“ – jeho úlohou bolo upratať stôl po odchode hostí a pripraviť ho na príchod nových hostí – dá sa povedať, že bol akousi pravou rukou čašníkov. Keďže sme boli naozaj mimoriadne vyťažená reštaurácia, čas ubiehal veľmi rýchlo a ani sme sa nenazdali a bol koniec leta 😊

Ako sa vám žilo v Jacksone?

Nie je to obrovské veľkomesto vysvietené svetlami večerných podnikov – ale je to to najčarovnejšie americké mini-mestečko, aké som kedy videla. Mestečko, kde sa nemusíte po večeroch báť ľudí, ale skôr losov prechádzajúcich cez cestu. Mestečko, kde nezaspávate pri zvukoch jazdiacich áut, ale zvukov lesa a vodopádu, ktorý sa nachádza len pár minút od vás. Je to ideálna lokalita pre tých, ktorí uprednostňujú pokojné miesto v príjemnom prírodnom prostredí.

 

Pre aký typ ľudí je podľa teba program Work & Travel najvhodnejší?

Podľa mňa je pre všetkých. Bez ohľadu na pohlavie, národnosť, farbu pleti či vierovyznanie. A to je na programe úžasné – že spája a vytvára jedinečné priateľstvá medzi ľuďmi z rôznych kútov sveta. Introvertnejšie typy môžu cez leto zakotviť v pokojnejšom mestečku alebo v obklopení stromov národného parku. Extroverti si zase prídu na svoje vo veľkých zábavných parkoch či v pobrežných mestách plných ľudí a obchodíkov. Pre koho však podľa mňa program nie je veľmi vhodný, sú ľudia, ktorí nedokážu alebo nechcú tolerovať iné kultúry či národnosti. Avšak pre ostatných sa program môže stať perfektnou životnou skúsenosťou, ktorá im v mnohom otvorí oči.

Najsilnejší zážitok z amerického leta?

Žiadosť o ruku pri východe slnka na výletnej lodi na ceste do Mexika. S priateľom sme prežili dve letá v Amerike, zakaždým sme toho veľa precestovali a v oboch prípadoch sme nevynechali plavbu výletnou loďou – prvé leto po Karibiku, druhé po Mexiku. A práve tu som zažila moment, ktorý bol už len čerešničkou na torte dvoch úžasných liet v USA. Ale nemožno zabúdať ani na ďalšie magické momenty – východ slnka nad Grand Canyonom, New York ako na dlani na vrchu Top of the Rock či Empire State Building, basketbalový zápas na vypredanom štadióne vo Washingtone, otvorené ústa nad obrovskými stromami v Sequoia NP či obyčajný „beerpong“ známy z amerických filmov, ktorý nás Američania naučili.

 

Je niečo, čo si nečakala a program ti priniesol?

Čakala som, že navštívim veľa miest – stalo sa. Čakala som, že si zlepším angličtinu – stalo sa. Čakala som, že stretnem množstvo zaujímavých ľudí – tiež sa stalo. Čo som však nečakala, bolo, že sa vďaka obyčajnej práci v kuchyni naučím jedinečné kuchárske triky, ktoré dodnes využívam pri varení 😊 Work and Travel USA prináša veľké benefity – nejde ani tak o zarobené peniaze, ale najmä o tie cestovateľské zážitky, jedinečné životné skúsenosti a predovšetkým rozšírenie si osobného obzoru.

Ak by si si mala leto v Amerike zopakovať, urobila by si niečo inak?

Išla by som od prvého ročníka na vysokej škole. Každý jeden rok. Je to veľká škoda, že som sa o programe dozvedela až neskôr – resp. moja chyba, že som sa dovtedy neodhodlala a nešla do toho aj skôr. Netreba sa skutočne ničoho báť, proces hľadania práce aj vybavovania dokumentov nie je nič náročné a každá agentúra je pripravená pomôcť a urobiť všetko pre to, aby americké leto bolo pre študenta výnimočné. Ak sa však niekto skutočne obáva ísť sám, stačí, ak si zoženie parťáka – a vo dvojici je aj to cestovanie príjemnejšie.

 

Pripravila by si si na cestu niečo iné?

Zobrala by som si všeobecne menej vecí – a nechala kufor poloprázdny, aby som pri návrate domov mala dostatok miesta na všetky veci, ktoré si človek kúpi priamo v USA. Či už je to superlacné oblečenie, kozmetika, elektronika alebo suveníry z ciest. A nemala by som už stres z jazyka – v USA skutočne nikto nerieši gramatiku, výslovnosť ani rýchlosť reakcií. Američania majú skôr tendenciu pomôcť, vysvetliť – nie sa smiať, ak si náhodou pomýlite slovosled vety. Druhý rok som to už vedela a išla do toho už s oveľa väčším sebavedomím.

Nejaké cestovateľské tipy alebo praktické rady, čo si zbaliť?

Odporučila by som si jednotlivé cestovateľské okruhy po USA rozdeliť minimálne na dve letá – počas prvého navštíviť napríklad západ USA (národné parky plus “must see” mestá ako San Francisco, L.A. či Las Vegas) a druhý rok ísť napríklad na východné pobrežie. Človek vďaka tomu neuvidí jednotlivé miesta „len z rýchlika“, ale zažije skutočnú atmosféru miest so všetkým, čo k tomu patrí. Pri plánovaní roadtripov by som uprednostnila kvalitu – radšej navštíviť menej miest a poriadne načerpať atmosféru. Vrátiť sa do USA predsa človek môže aj ďalší rok, pokiaľ je stále študentom vysokej školy. Čo sa týka batožiny – určite si nezabudnite vziať najmä pas a všetky potrebné doklady, vrátane pracovného povolenia. Na prvý týždeň si treba vziať aj nejakú hotovosť – výplatu dostanete až po odpracovaní prvého týždňa, no hneď prvé dni si budete chcieť nakúpiť potraviny, zaplatiť si ubytko a pod. Čiže nejaké doláre v hotovosti by človek mal mať pri sebe už pri vstupe do krajiny. Určite si zoberte všetku potrebnú elektroniku a nabíjačky – avšak nezabudnite, že americké zásuvky sú iné ako tie európske, preto si ešte pred odchodom zo Slovenska kúpte špeciálny adaptér (predávajú ho snáď v každom elektre za pár eur :). Medzi elektronikou by nemal chýbať fotoaparát alebo GoPro kamera, aby ste mohli zaznamenať všetky tie skvelé zážitky, ktoré na vás čakajú (postačí, samozrejme, aj smartfón, haha). Oblečenia si netreba brať príliš veľa – v práci budete v pracovnom oblečení alebo v uniforme a nebudete mať reálne čas vynosiť všetky outfity, ktoré ste si na celé leto ešte na Slovensku pripravili. A navyše, oblečenie je v USA mimoriadne lacné a značky, za ktoré by ste na Slovensku utratili majland, v Amerike vychádzajú na pár dolárov. Zoberte si teda so sebou len niekoľko kúskov oblečenia na každé počasie – netreba zabúdať na plavky, šľapky, športové oblečenie či tenisky. My sme do práce chodievali na bicykli, takže sme si pre istotu zobrali aj základné reflexné prvky či svetlo (ale ak si aj nezoberiete, Walmart to istí 😉). Ak aj vy budete chodiť do práce na bicykli alebo pešo a náhodou vás zastihne dážď, je super mať poruke aj pršiplášť. Čo sa týka kozmetiky, tam by som si tiež určite nebrala zbytočne veľké balenia šampónov či krémov – v amerických drogériách je skutočne široká ponuka rôznorodých produktov. Pri balení netreba zabúdať ani na lieky, ktoré bežne užívate alebo lieky, ktoré zvyknete užívať pri zdravotných problémoch. Samozrejme, aj v USA sa dajú kúpiť lieky, avšak mať so sebou akúsi mini cestovateľskú lekárničku nikdy nie je na škodu.